Ai o intrebare? Suna-ne la 031 620 81 81

Home » Intrebari frecvente

Ce contine o declaratie intrastat?

O Declaratie Intrastat trebuie, obligatoriu, sa cuprinda urmatoarele informatii:

  • fluxul de bunuri (importuri/exporturi)
  • perioada de referinta
  • datele de identificare ale firmei
  • tara ce importa sau exporta bunuri
  • codul bunurilor ce are 8 cifre (conform Nomenclatorului Combinat)
  • tipul tranzactiei
  • modul de transport
  • termenii de livrare
  • cantitatea in kilograme
  • cantitatea in unitate de masura suplimentara
  • valoarea facturata
  • valoarea statistica
  • descrierea bunurilor

Agentul economic are responsabilitatea sa monitorizeze schimburile de bunuri intre tarile membre pentru a stii exact cand trebuie transmise Declaratiile Intrastat.


Cerere de consultanta

Informatiile pe care le introduceti in acest formular vor fi folosite exclusiv pentru a comunica cu dumneavoastra.

Mesaj:


  • Contact

      • Departament Expeditii Interne si Internationale
      • Rodica Popescu - Coordonator Transport
      • Telefon: 0751.11.02.29
      • Email: rodica.popescu@modexpres.ro
      • --------------------------------
      • Andreea Gaja - Coordonator Transport
      • Telefon: 0751.11.02.28
      • Email: andreea.gaja@modexpres.ro
      • Departament Comisionare Vamala
      • Lorin Velcu - Declarant vamal
      • Telefon: 0759.03.70.97
      • Email: lorin.velcu@modexpres.ro
      • ---------------------------------
      • Violeta Mavrodin - Declarant vamal
      • Telefon: 0759.03.70.96
      • Email: violeta.mavrodin@modexpres.ro
      • Departament Declarare Intrastat
      • Florentina Paun - Declarant Intrastat
      • Telefon: 0759.03.70.98
      • E-mail: florentina.paun@modexpres.ro
      • ----------------------------------
      • Bogdan Hrehorciuc - Declarant Intrastat
      • Telefon: 0751.11.02.25
      • E-mail: bogdan.hrehorciuc@modexpres.ro
  • Parteneri

    DanoneFildasFlamingoMichelinHondaSanoTechnikXeroxreReservedOriflameDeraFordAutomobile BavariaKenveloToyotaBMWPorscheOkaidi