Ai o intrebare? Suna-ne la 031 620 81 81

Home » Intrebari frecvente

Ce sanctiuni exista?

Inregistrarea corecta si completa a Declaratiilor Intrastat, precum si depunerea la timp a acestora, sunt obligatorii. Se sanctioneaza nedepunerea la timp a Declaratiei Intrastat, dar si daca datele transmite nu sunt conforme cu realitatea.

Conform Art. 10 din Legea Nr. 422/22.11.2006 constituie contraventie urmatoarele fapte savarsite de catre agentii economici:

  • refuzul transmiterii datelor solicitate
  • intarzieri in transmiterea datelor
  • transmitere de date incorecte si incomplete
  • refuzul de a prezenta persoanelor autorizate de catre INS a documentelor si evidentelor necesare verificarii datelor
  • neaplicarea masurilor dispuse de catre INS prin atentionari sau procese verbale de constatare a contraventiei

Aceste contraventii se aplica persoanelor juridice si se sanctioneaza cu amenzi cuprinse intre 7500 lei si 15000 lei.


Cerere de consultanta

Informatiile pe care le introduceti in acest formular vor fi folosite exclusiv pentru a comunica cu dumneavoastra.

Mesaj:


  • Contact

      • Departament Expeditii Interne si Internationale
      • Rodica Popescu - Coordonator Transport
      • Telefon: 0751.11.02.29
      • Email: rodica.popescu@modexpres.ro
      • --------------------------------
      • Andreea Gaja - Coordonator Transport
      • Telefon: 0751.11.02.28
      • Email: andreea.gaja@modexpres.ro
      • Departament Comisionare Vamala
      • Lorin Velcu - Declarant vamal
      • Telefon: 0759.03.70.97
      • Email: lorin.velcu@modexpres.ro
      • ---------------------------------
      • Violeta Mavrodin - Declarant vamal
      • Telefon: 0759.03.70.96
      • Email: violeta.mavrodin@modexpres.ro
      • Departament Declarare Intrastat
      • Florentina Paun - Declarant Intrastat
      • Telefon: 0759.03.70.98
      • E-mail: florentina.paun@modexpres.ro
      • ----------------------------------
      • Bogdan Hrehorciuc - Declarant Intrastat
      • Telefon: 0751.11.02.25
      • E-mail: bogdan.hrehorciuc@modexpres.ro
  • Parteneri

    DanoneFildasFlamingoMichelinHondaSanoTechnikXeroxreReservedOriflameDeraFordAutomobile BavariaKenveloToyotaBMWPorscheOkaidi