Ai o intrebare? Suna-ne la 031 620 81 81

Home » Intrebari frecvente

Legislatia romana pentru Declaratia Intrastat

Pentru a se reglementa cat mai bine operatiunile de colectare a datelor direct de la agentii economici, s-a pus in aplicare legislatia nationala pentru Declaratia Intrastat, ce a fost actualizata pentru a fi in concordanta cu legislatia europeana pentru Declaratii Intrastat.

In Romania, legislatia pentru Declaratia Intrastat cuprinde:

  • Legea Nr. 422/22.11.2006
  • Ordinul Presedintelui INS cu privire la Normele de completare a Declaratiei Intrastat
  • Ordinul Presedintelui INS cu privire la stabilirea pragurilor valorice pentru colectarea datelor statistice privind comertul cu produse intre tarile membre ale Uniunii Europene

Legislatia pentru Declaratia Intrastat, valabila in Uniunea Europeana, cuprinde:

  • Regulamentul Consiliului Nr. 638/2004, privind statisticile de comert intre toate statele membre, modificat prin Regulamentul (CE) Nr. 222/2009
  • Regulamentul Comisiei Nr. 1982/2004 de implementare a Regulamentului Consiliului Nr. 638/2004

Cerere de consultanta

Informatiile pe care le introduceti in acest formular vor fi folosite exclusiv pentru a comunica cu dumneavoastra.

Mesaj:


  • Contact

      • Departament Expeditii Interne si Internationale
      • Rodica Popescu - Coordonator Transport
      • Telefon: 0751.11.02.29
      • Email: rodica.popescu@modexpres.ro
      • --------------------------------
      • Andreea Gaja - Coordonator Transport
      • Telefon: 0751.11.02.28
      • Email: andreea.gaja@modexpres.ro
      • Departament Comisionare Vamala
      • Lorin Velcu - Declarant vamal
      • Telefon: 0759.03.70.97
      • Email: lorin.velcu@modexpres.ro
      • ---------------------------------
      • Violeta Mavrodin - Declarant vamal
      • Telefon: 0759.03.70.96
      • Email: violeta.mavrodin@modexpres.ro
      • Departament Declarare Intrastat
      • Florentina Paun - Declarant Intrastat
      • Telefon: 0759.03.70.98
      • E-mail: florentina.paun@modexpres.ro
      • ----------------------------------
      • Bogdan Hrehorciuc - Declarant Intrastat
      • Telefon: 0751.11.02.25
      • E-mail: bogdan.hrehorciuc@modexpres.ro
  • Parteneri

    DanoneFildasFlamingoMichelinHondaSanoTechnikXeroxreReservedOriflameDeraFordAutomobile BavariaKenveloToyotaBMWPorscheOkaidi